İpek Şal Nasıl Temizlenir ve Yıkanır ?

İpek tamamen doğal ve oldukça narin bir kumaş türüdür. İpek şallarınızın parlaklığını ve diriliğini uzun yıllar sürdürebilmesi için Şal Evi olarak size birkaç ipucu vereceğiz:

1. KURU TEMİZLEME:

İpek şal temizliğinde en kolay ve en iyi çözüm elbette kuru temizlemedir. Uzun ömürlü bir kullanım için hiçbir şeyi dert etmeniz gerekmez. Ancak onlarca ipek şalınız varsa bir süre sonra kuru temizleme maliyeti canınızı sıkabilir. Ancak ciddi şekilde lekelenmiş bir ipek şalınız varsa başka çareniz yok. Mutlaka kuru temizlemeye vermeniz gerekecektir.

2. ELDE YIKAMA:

İpek şal temizliğinde önereceğimiz diğer bir yöntem ise elde yıkamadır. Ancak bunda da dikkat etmemiz gereken bazı ipuçları var.

A. SUYUN SERTLİĞİ:

Öncelikle kullandığımız su kireçli veya klorlu bir su olmamalıdır. Bu yüzden şebeke suyu kullanacaksak suyu önceden kaynatmamız gerekir.

B. SUYUN SICAKLIĞI:

Yıkama esnasında suyun ne soğuk ne de sıcak olmamasına dikkat edelim. Elimizi yakmayacak ılık bir suyu yeterli olacaktır.

C. TEMİZLEYİCİ MADDE:

Kesinlikle deterjan kullanmayın. İpek şalınızı en çok zarar verecek madde deterjanlar ve yumuşatıcılar olacaktır. Sabun kullanımını da önermiyoruz çünkü bunlarda ipek liflerinin arasında kalacak ve iyi durulanmadığı takdirde şalınızı matlaştıracaktır.

Göz yakmayan yeni doğan bebek şampuanları ideal bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra çok yakında İpek Şal Şampuanı’nın da satışına başlayacağımızı buradan müjdelemek isteriz.

D. YIKAMA:

İpek şalınızı yıkarken asla çitilemeyin. Onu nazikçe ve okşarcasına yıkayın.

E. DURULAMA:

Durulama suyunuzda yıkama suyu ile aynı sıcaklıkta ve sertlikte olsun. Durulama suyuna ekstra bir şey katmanızı önermiyoruz. Durulama işlemini yine yıkama işlemindeki gibi nazikçe yapın.

F. SIKMA:

İpek şalınızı duruladıktan sonra içindeki son damlaya kadar suyunu sıkmaya çalışmayın. İki elinizde top haline getirip hafifçe sıkın ve aşağıdaki kurutma aşamasına geçin.

3. MAKİNEDE YIKAMA:

İpek şallarınız için makinede yıkamayı kesinlikle önermiyoruz. Ancak hiç vaktiniz yoksa makinenizi en hassas programına alın ve sıkma işlevini iptal edin. Böyle bir durumda tavsiyemiz şalınızı bir filenin içine koyarak makineye yerleştirmenizdir.

Ön yıkama yapmayın. Kullanacağınız temizleyici ise çok az yeni doğan bebek şampuanı ya da şal şampuanı olabilir. Kesinlikle normal deterjanları ve yumuşatıcıları kullanmayın. Su sıcaklığını ise 20-30 derece arasına ayarlayın.

4. KURUTMA:

İpek şallarınızı asla güneşte veya kalorifer radyatörleri üzerinde kurutmayın. Bu şallarınızın parlaklığını yitirmesine ve liflerinin zarar görmesine yol açar. İpek şallarınızı çamaşır makinesi ve ya kurutucularda da kurutmayın. Sıkma ve kurutma işlemi esnasında nazik ipek şalınızın ip atmasını, tel tel ayrılmasını ya da tiftiklenmesini istemezsiniz değil mi?

Bir ipek şalı kurutmanın en iyi yolu, oda içinde çamaşır askısının üzerine sermek olacaktır. Şalınızı mandallamayın ve rüzgarda kurutmayın. Rüzgarda uçması ve bir yerlere takılması, yıkamasına o kadar özen gösterdiğiniz ipek şalınızın yıpranmasına neden olabilir. Merak etmeyin ipek zaten ince bir kumaş olduğundan 1-2 saat içinde kuruyacaktır.

5. ÜTÜLEME:

İpek şalların ömrüne ömür katan en önemli şey ütüdür. İpek şallarınızı her yıkamadan sonra ve hatta her kullanımdan önce ütüleyin. Ütünün ayarı elbette “ipek” olacak. Ütülenen şallar hem tiftiklenmez, tüylenmez hem de parlaklığını uzun yıllar korur.

6. KOZMETİK ÜRÜNLER:

Alkol içeren maddeler ipek şallarınıza zarar verir. Bu yüzden şallarınızı direkt parfüm ve saç spreyine maruz bırakmayın. Eğer yanlışlıkla böyle bir durum yaşarsanız şalınızı ılık suya yatırıp yarım saat kadar bekletin. Sonra da aşağıda tavsiye ettiğimiz kurutma işlemini uygulayın.

 

Şal Evi ipek şallarınızı sağlık, mutluluk, huzur içinde giyeceğiniz uzun yıllar dileriz.

İpek şallarınızı evde kendiniz temizlemek için ipek şal şampuanımızı kullanabilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce kontrol edilmektedir.