Bu sayfada, aklınıza gelebilecek muhtemel soruların cevaplarını bulacaksınız. Daha kapsamlı bilgi için Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

SALEVİ.COM'DA ÜYELİK ÜCRETLİ Mİ ?

Sitemizde üyelik ücreti talep edilmemektedir. Sitemize ücretsiz üye olarak, ilgi alanınızdaki ürünler ile ilgili yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar edilirsiniz.

SALEVİ.COM'DA STOK SORUNU YAŞAR MIYIM ?

SalEvi.com.com stoklarında bir çok ürün stoklu olarak bulunmaktadır. Ancak ürünlerin temini ve piyasa şartlarından doğan etkenlerden dolayı bazı ürünlerin stoklarda olmaması veya geçici süre temin edilememesi mümkündür. Bu gibi durumlarda sizlere hemen bilgi verilecektir. Ürün açıklamasında "Stokta var" yazan ürünler stoklarımızda var olup banka güvenlik onayınıza istinaden aynı gün kargoya verilmektedir.

FATURA VE TESLİMAT ADRESLERİM FARKLI OLABİLİR Mİ ?

Fatura ve teslimat adresleriniz farklı olabilir. Teslimat adresi formu ile, fatura adresi formu farklıdır. Birbirinden farklı adres bilgileri girebilirsiniz.

SİPARİŞİMİ İPTAL EDEBİLİR MİYİM?

Aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde ürünü kullanmadan Salevi.com.com'a iade edebilirsiniz. İade kargonuzu gönderirken faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not eki göndermeyi unutmayınız.

TESLİMAT SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

SalEvi.com.com'dan sipariş vermiş olduğunuz ürünler, ürün sayfasında aksi belirtilmediği sürece ödeme onayının gerçekleştiğinde 3 işgünü içerisinde kargo firmasına teslim edilecektir.

Kargo firmalarının adrese teslim süreleri siparişin gönderildiği il ve ilçeye göre farklılık göstermekte olup, genel olarak ürünler en geç 3 iş günü içerisinde adresine gönderilir.

KARGOMU TAKİP EDEBİLİR MİYİM?

Kargonuzun durumunu Müşteri Temsilcimizden öğrenebilirsiniz.